Pustynia Błędowska

Czy wiecie, że w Polsce mamy swoją Saharę? Pustynia Błędowska, to największa pustynia w Europie, nazywana właśnie polską Saharą.

Pustynia Błędowska należy do Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Leży na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej czyli jest położona na styku województw małopolskiego i śląskiego. Ma niecałe 10 km długości i 4 km szerokości i zajmuje obszar około 33 km2.

Pustynia Błędowska to rozległy, piaszczysty teren niemal całkowicie pozbawiony roślinności, który idealnie nadaje się do dalekich obserwacji oraz wycieczek z lornetką. Warto wiedzieć, że jest to największy obszar lotnych piasków w Polsce oraz największa tego typu formacja na całym kontynencie europejskim! Takiej wyjątkowości terenu i krajobrazu nie spotkamy nigdzie indziej w Polsce. Pustynia Błędowska służyła niegdyś jako poligon wojskowy. Teren Pustyni Błędowskiej wykorzystano do ekranizacji takich filmów jak „Faraon” i „W pustyni i w puszczy”. Ciekawostką jest to, że jeszcze na początku XX wieku można było doświadczyć tu niezwykłego zjawiska fatamorgany oraz zaobserwować prawdziwe burze piaskowe.

Podczas zwiedzania Pustyni Błędowskiej warto odwiedzić znajdujące się w pobliżu punkty widokowe. Panoramę Pustyni Błędowskiej możemy podziwiać z kilku takich punktów, m.in. wzgórza Czubatka w Kluczach oraz Dąbrówki w Chechle.

Zwiedzanie po szlakach turystycznych jest możliwe przez cały rok. Wstęp jest bezpłatny. Polecam, bo naprawdę warto!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *