Zamek w Niedzicy

Ostatnim moim wspomnieniem z wakacji, jest pobyt w Niedzicy. To nie tylko jedno z piękniejszych miejsc w Polsce do odpoczynku, ale też miejsce, w którym były nagrywane takie filmy jak „Zemsta” czy wszystkim znany „Janosik”.

Do Zamku Dunajec, który pełni funkcję muzeum, prowadzi aleja. Za bramą główną znajduje się piękny dziedziniec zamkowy.

We wnętrzach zamkowych podziwiałam dostępne dla zwiedzających komnaty Salomonów – ostatnich właścicieli zamku –  wyposażone w meble, obrazy, ubrania, przedmioty codziennego użytku czy też zabawki.

Drewnianymi, stromymi schodami można dostać się na taras widokowy, z którego rozpościerał się widok na zaporę i Jezioro Czorsztyńskie.

Przez kolejną bramę można dostać się do Zamku Górnego. Znajduje się tam więzienie i izba tortur.

Zwiedzając zamek mijałam ruiny kaplicy, w której znajduje się zdjęcie Jana Pawła II spoglądającego przez okno samolotu. Zastanawiałam się jaki jest związek Papieża z Zamkiem. Otóż, podobno Papież przelatując nad zamkiem podziwiał go z okna samolotu.

Nie zabrakło też gablot z różnymi eksponatami.

Czy też makiety całego zamku.

Obok ruin jest Stara Wozownia, w której znajdują się wozy, bryczki, sanie i karety. Miałam okazję wysłuchać też legend o zamku.

Niedaleko zamku znajduje się plaża

i przystań statków, z której można odbyć rejs po Jeziorze Czorsztyńskim.

I dopłynąć na drugi brzeg, gdzie znajdują się ruiny kolejnego zamku – Czorsztyn.

Aby do niego dotrzeć trzeba pokonać pieszo dość długą drogę przez las. Ale warto się poświęcić, gdyż widoki na jezioro są  przepiękne.

Już nie mogę się doczekać następnych wakacji. ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *