Muzeum Dawnych Rzemiosł

Po zakończonym zwiedzaniu Starego Młyna, przeszłam na drugie piętro do Muzeum Dawnych Rzemiosł, aby obejrzeć wystawę. W Żarkach funkcjonowało wiele zakładów rzemieślniczych. Najczęściej byli to bednarze i szewcy.

Muzeum Dawnych Rzemiosł: Bednarz

Jak w młynie, tak i tu bednarz, opowiadał o swoim zawodzie. A czym zajmował się bednarz? Otóż bednarz wykonywał beczki. Ja również mogłam spróbować własnych sił w wykonaniu beczki, oczywiście w formie gry na dotykowym ekranie. Mogłam również obejrzeć narzędzia, jakimi posługiwali się dawniej bednarze. Była to z pewnością ciężka praca, która wymagała dokładności i cierpliwości. Wykonana beczka musiała byś szczelna i wykonana z odpowiednich materiałów, a raczej z odpowiedniego rodzaju drzewa. Bednarze do wykonania beczek używali prymitywnych narzędzi. Myślę, że w dzisiejszych czasach niewielu ludzi potrafiłoby prawidłowo z nich korzystać, a z mojego pokolenia to mało kto widział takie narzędzia.

Muzeum Dawnych Rzemiosł: Szwec

Kolejnym rzemiosłem, bardzo rozpowszechnionym w Żarkach było szewstwo. Zobaczyłam wiele narzędzi, które służyły do wykonania butów i obejrzałam kolejny materiał poświęcony temu zawodowi. Zagrałam również w grę, w której należało dopasować buty do odpowiedniej postaci.  Warto nadmienić, że w każdym z oglądanych seansów było, choćby w tle, przedstawione życie mieszkańców. Odgłosy targowiska, czy wplatane w opowieści wątki, pozwalały poczuć się jakbyśmy byli częścią społeczności z tamtego okresu.

Wspomnienia…

W Muzeum Dawnych Rzemiosł znalazło się miejsce do wspomnień. Po szklanych schodach wyszłam na szklaną antresolę, na której znalazły się trzy stare telefony. Gdy podniosłam słuchawkę, usłyszałam opowieści mieszkańców Żarek. W każdym z telefonów swoje wspomnienia opowiadała inna osoba. Jest to fajny sposób na wsłuchanie się w głos starszych osób i wysłuchanie jak w ich oczach dawniej wyglądały Żarki. Często nie mamy czasu albo chęci na słuchanie, co nasi dziadkowie mają nam do powiedzenia.

Muzeum Dawnych Rzemiosł Stary Młyn. Czy warto?

Muzeum Dawnych Rzemiosł Stary Młyn w Żarkach jest miejscem, gdzie możemy zobaczyć jak wyglądało życie naszych rodziców i dziadków. Zapoznać się z naszą przeszłością i zobaczyć jak wyglądało nasze miasto sprzed kilkudziesięciu lat. Żarki i Stary Młyn jest jednym z przykładów, ale takich miejsc w bliższej i dalszej odległości od naszego domu jest więcej. Na pewno warto je odwiedzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *