Muzeum 6D – Maszoperia

Maszoperia. Co to takiego?

Żeby was zachęcić do zwiedzania tego niesamowitego miejsca, zacznę od wyjaśnienia, co to jest maszoperia. Maszoperia, to tak naprawdę taka umowa, a raczej spółka, którą zakładali rybacy, aby ułatwić sobie pracę i podział zysków. W takiej spółce brali udział nie tylko rybacy, ale całe ich rodziny, które też pracowały przy połowach ryb, albo innych czynnościach zapewniających dobre zyski np. naprawiali sieci, czy oprawiali ryby. W takiej wspólnocie, nawet jeżeli jakiś rybak z powodów zdrowotnych nie mógł brać udziału w połowach, to też miał udziały w zysku.

Opowieść o pewnej Maszoperii

Na czele rybaków stał szyper. Brał on udział w łowieniu ryb, ale i dzielił zyski. Stał jakby wyżej w hierarchii Maszoperii, choć nie przysługiwały mu z tego tytułu żadne przywileje. Musiał sam we własnym zakresie organizować podział zysków, który miał formę biesiady, a zakończony był wspólnym posiłkiem i wypitkiem. Najważniejsze, że rola szypra była dziedziczna i przechodziła z ojca na syna. Opowieść o rodzinie pewnego szypra, który miał dwóch synów – bliźniaków usłyszymy w Muzeum 6D – Maszoperia.

Nietypowe muzeum, czyli Muzeum 6D

Muzeum kojarzy nam się z zamkniętymi gablotami, w których znajdują się cenne przedmioty. Im cenniejsze, tym dostęp do nich jest trudniejszy. W Muzeum 6D – Maszoperia jest zupełnie inaczej. Zaraz po wejściu otrzymujemy okulary 3D, w których zwiedzamy całe muzeum. Trzeba uważać, żeby się nie potknąć, bo trochę dziwnie się w nich chodzi. Następnie przechodzimy przez kolejne pomieszczenia zgodnie z głosem lektora, który opowiada nam historię Maszoperii. Każdego z eksponatów możemy dotknąć, sprawdzić jak działa. Na ścianach muzeum są malowidła. Na podłodze rozmieszczone są różne przedmioty i figury postaci, a wszystko zgodnie z treścią czytanej opowieści. Wśród eksponatów znajduje się również wiele ruchomych atrakcji np. ruchoma czarownica, czy kołyszący się most. Możemy również poczuć zapach. Dzięki okularom 3D czujemy się jakbyśmy byli częścią opowiadanej historii.

Uważam, że Muzeum 6D – Maszoperia to niespotykane i wyjątkowe muzeum. Dzięki super opowiedzianej historii i okularom 3D stajemy się jej częścią. Dla wszystkich, którzy chcą być częścią historii o szyprze i jego synach podsyłam link do tego muzeum Może znajdziecie chwilę na tą przygodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *