Budapeszt – City Park i Plac Bohaterów

W swojej podróży do Budapesztu nie mogłam zapomnieć o najważniejszym dla Węgrów placu. Plac Bohaterów, to ciekawe miejsce z jeszcze ciekawszą historią. Zaraz za nim znajduje się City Park, a w nim Łaźnie Termalne Szechenyi.

Plac Bohaterów. Dlaczego taki ważny?

Plac Bohaterów inaczej nazywa się Placem Milenijnym lub Placem Tysiąclecia. Tylko, że to nie chodzi o to milenium, o którym myślimy, czyli rok 2000. Plac Bohaterów powstał ponad 100 lat temu, na cześć 1000-lecia państwa węgierskiego. Dlaczego więc nazywa się Placem Bohaterów? Dlatego, że po I wojnie światowej ustawiono pomnik poległych podczas tej wojny. Za kolumną utworzone zostały dwie kolumnady, czyli takie rzędy kolumn, między którymi zostały umieszczone pomniki ważnych osób z węgierskiej historii – królów i przywódców. Po obu stronach Placu Bohaterów znajdują się budynki Muzeum Sztuk Pięknych.

City Park

Z Placu Bohaterów przeszłam do Parku Miejskiego. Jest to ogromny zielony teren w centrum wielkiego miasta. W parku, jak w każdym parku znajdziemy ławeczki, ścieżki dla spacerowiczów i rowerzystów, ale jest również zamek, jezioro i olbrzymi balon. Dowiedziałam się, że na tym jeziorze w lecie można wypożyczyć kajaki, łódki i inny sprzęt wodny. Natomiast zimą… Zimą część wody z jeziora jest wypuszczana i tworzy się wielkie lodowisko. 😊 W parku bardzo chciałam polecieć balonem i zrobić piękne zdjęcia Budapesztu, ale niestety w czasie mojego pobytu nie było to możliwe.

Łaźnie Szechenyi

Jedną z najciekawszych atrakcji parku i Budapesztu są łaźnie a najstarsze wśród nich są Łaźnie Szenchenyi. Powstały jeszcze w XIX wieku a jeszcze przed I wojną światową zostały rozbudowane. Wśród pięknych, okazałych budynków znajdziemy kąpieliska zewnętrzne i baseny wewnętrzne. Znajdą się również sauny i restauracje, w których można ciekawie spędzić czas.

Zapraszam do innych moich wpisów na temat ciekawych miejsc w Budapeszcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *