Muzeum Archeologiczne w Krakowie

Kto uważnie śledzi mojego bloga, ten wie, że z archeologią miałam już coś wspólnego. Oczywiście była to taka mała, miejscowa archeologia – szukałam agatów (link do wpisu). Dziś opisze wam pewne miejsce, gdzie można było podziwiać prawdziwe skarby wykopane na prawdziwych wykopaliskach. Muzeum Archeologiczne w Krakowie eksponowało niezwykła wystawę „Bogowie Starożytnego Egiptu”, niestety była ona dostępna do końca marca i aktualne nie można już jej zobaczyć. Na szczęście muzeum ma inne ciekawe wystawy.

Spis treści

Bogowie Starożytnego Egiptu

W Muzeum Archeologicznym w Krakowie możemy podziwiać kolekcję przedmiotów codziennego użytku dawnych Egipcjan. Wśród nich znajdziemy dzbany, miski, monety i biżuterię. W kolekcji znajdują się również figurki bożków (np. boga Ozyrysa), które składowało się w świątyniach lub były zakładane na drzewce sztandarów. 

Najciekawsze są oczywiście mumie. Fantastyczne jest oglądanie otwartych sarkofagów, w których są mumie i widać nawet czaszkę. Sarkofagi są pięknie zdobione, przechowywane w specjalnych gablotach. Ciągle monitoruje się w nich temperaturę i wilgotność. Ciekawostką, rzadko spotykaną, są mumie zwierząt, które składało się jako pokarm dla zmarłych.

Kolekcję możemy podziwiać w trzech salach: niebieskiej, zielonej i brązowej.

Peruwiańskie Zbiory Władysława Klugera

Muzeum Archeologiczne w Krakowie, na osobnej wystanie prezentuje przedmioty zgromadzone przez polskiego inżyniera Władysława Klugera.

Władysław Kluger żył i pracował w II połowie XIX wieku. Zgromadził ponad 1000 eksponatów archeologicznych. Głównie były to naczynia, tkaniny, mumie i różne elementy artystyczne. Kolekcję podarował Akademii Umiejętności w Krakowie. Niestety do czasów współczesnych przetrwały 233 elementy tego niezwykłego zbioru.

Byłam w różnych muzeach, ale Muzeum Archeologiczne w Krakowie to miejsce, które najbardziej przypomina tradycyjne muzeum. Od wejścia do pierwszej sali czułam, że obcuje z czymś niezwykłym. Przedmioty znajdujące się w tym muzeum, były wykonanie kilka tysięcy lat temu, a ja mogę je dziś podziwiać…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *