Muzeum w Kętach

Niewielkie, regionalne muzea, często dostarczają nam wielu informacji na temat miejsca, w którym się znajdują i najbliższych okolic. W ostatnim czasie odwiedziłam jedno z takich regionalnych muzeów. Zapraszam was do historycznej podróży po ziemi Kęckiej, czyli wycieczki do Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.

Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego znajduje się na Rynku w Kętach. Wchodząc po kilku schodkach, znajdujemy się w środku muzeum, gdzie w trzech pomieszczeniach możemy podziwiać zorganizowaną wystawę. W gablotach znajdziemy dokumenty pisane ręcznie, już z XII wieku i oczywiście trochę nowsze też się znajdą. W muzeum wystawione są przedmioty codziennego użytku mieszkańców Kęt i okolic. Poszczególne elementy wyposażenia pochodzą z różnych wieków i różnych grup społecznych – od okolicznych chłopów do bogatych szlachciców. Wśród eksponatów znajdziemy meble kuchenne, wypoczynkowe, maszyny do szycia, czy maszyny wykorzystywane w gospodarstwach rolnych. Ciekawym eksponatem jest aparat fotograficzny. Nie przypomina on współcześnie używanych aparatów.

W muzeum możemy podziwiać elementy munduru, wiele różnych fotografii, obrazów i pamiątek. Wiele z tych elementów pochodzi z prywatnych kolekcji, lub są prywatną własnością. Warto dodać, że po tym niewielkim muzeum poruszamy się z audio przewodnikiem, który opowiadał o poszczególnych eksponatach. A teraz najważniejsze. Koszt zwiedzania to naprawdę zawrotna kwota 5 zł dla dorosłych i 2,50 za dziecko, a w niedzielę wstęp jest darmowy. Sami przyznacie, że to nie wiele, więc warto wybrać się do takiego regionalnego muzeum, aby poznać swoją przeszłość i wspierać regionalne inicjatywy. Zachęcam do odwiedzenia muzeów, które znajdują się blisko waszego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *