Żarki – miasteczko pełne atrakcji

W swoich podróżach staram się odwiedzać różne miejsca, zaczynając od miejsc bardzo popularnych, kończąc na miejscach, o których nie sądziliśmy, że mogą być ciekawe. Do tej drugiej kategorii mogę zaliczyć niewielką miejscowość w województwie śląskim. Kilkadziesiąt kilometrów od Częstochowy znajduje się niewielkie miasto Żarki. Miejscowość licząca około 4,5 tyś mieszkańców ma wiele do zaoferowania.

Zabytkowe stodoły

Do Żarek przyjechałam w sobotę. Pierwsze co zauważyłam, to targ wśród dziwnych budynków. Dowiedziałam się później, że te budynki to zabytkowe stodoły. Ich historia sięga przełomu XIX i XX wieku, wtedy to okoliczni chłopi zbudowali stodoły z dala od zabudowań, w których przechowywali plony i maszyny rolnicze. Niestety stodoły te spłonęły w 1938 roku, a na ich miejscu wybudowano stodoły murowane, które przetrwały do dnia dzisiejszego. Wśród tych budynków odbywa się targ właśnie w sobotę.

Warto też wspomnieć, że wśród tych stodół organizowane są cyklicznie imprezy. Odbywają się one w każdy długi weekend (majowy, czerwcowy i sierpniowy) oraz w sobotę przed niedzielą palmową. Można wtedy w jednej ze stodół posłuchać kapeli ludowej, spróbować lokalnych specjałów, czy zakupić pamiątki. Kto wie, może wybiorę się w tym roku, najbliższa okazja już nie długo…

Żarki

Żarki, to malownicza miejscowość leżąca na Jurze krakowsko-częstochowskiej. Jak na tak małą miasteczko znajdziemy tu wiele atrakcji. Ja zwiedzanie Żarek rozpoczęłam od spaceru po rynku. Zobaczyłam starą synagogę, w której obecnie znajduje się dom kultury. Spacerowałam malowniczymi uliczkami podziwiając odrestaurowane budynki. Obejrzałam kościół św. Barbary i kościół św. Apostołów w rynku. W przerwie zwiedzania zjadłam pizzę w przytulnej pizzerii, której właścicielem jest Włoch. Była to najlepsza włoska pizza jaką kiedykolwiek jadłam.

Synagoga w Żarkach
Synagoga w Żarkach
Kościół św. Barbary
Kościół św. Apostołów
Pizzeria u Włocha

Najciekawsze atrakcje Żarek

Najciekawsze zostawiam na koniec. W Żarkach fantastycznym miejscem do zwiedzania jest Stary Młyn. Warto też obejrzeć Wehikuł Czasu. Dla lubiących słodkości polecam manufakturę słodyczy HokusPokus. Polecam również zajrzeć do papugarnii JuRajskie Ptaki. W Żarkach znajdzie się również coś dla ducha – w szczególności warto zwiedzić Sanktuarium matki Bożej Leśniowskiej z cudownym źródełkiem.

Muzeum Dawnych Rzemiosł Stary Młyn
Wehikuł Czasu na Jurajskim Szlaku
Manufaktura Słodyczy Hokus Pokuss
Papugarnia JuRajskie Ptaki

Wszystkie te miejsca szczegółowo opiszę w kolejnych wpisach na moim blogu. Mam nadzieję, że przekonam Was do skorzystania z tych atrakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *