Kraków – Podziemny Rynek

Krakowski Rynek Główny, to jedno z najpiękniejszych i chyba najczęściej odwiedzanych miejsc w Małopolsce.  Olbrzymi plac z pomnikiem Adama Mickiewicza na środku otoczony Sukiennicami, w których kwitnie handel jest miejscem niezwykłym. Dodatkowo w rogu rynku stoi tak dobrze wszystkim znana Bazylika Mariacka, z której w samo południe grany jest hejnał.

Jednak mało kto wie, że pod płytą rynku znajdują się podziemia udostępnione zwiedzającym po remoncie Rynku Głównego w 2005 roku. Podczas zwiedzania podziemi, spacerując specjalnymi kładkami, towarzyszą nam puszczone w tle realistyczne odgłosy z dawnego targu.

W muzeum podziemnym oprócz zwykłych eksponatów, są rozmieszczone tablice interaktywne, na których możemy oglądać trójwymiarowe modele. Na specjalną uwagę zasługuje wystawa obrazująca wygląd XII wiecznej kuźni, oraz miejsce pracy złotnika.

Na specjalnych ekranach można oglądać pożar zabudowań. Jest on bardzo realistyczny, zwłaszcza że z głośników wydobywają się odgłosy prawdziwego pożaru, a wokoło rozmieszczone są pozostałości po spalonym domu.

Spacerując po specjalnych kładkach możemy podziwiać przedmioty codziennego użytku, biżuterie i ozdoby. Na swojej drodze znajdziemy również wiele różnych map, makiet i zdjęć przedstawiających Kraków w różnych epokach swojego istnienia, od XI wieku do czasów, można powiedzieć współczesnych. Na końcu ścieżki zwiedzania przygotowano kilka sal, w których na dużych ekranach wyświetlane są filmy z historycznymi ciekawostkami o Krakowie.

Dla najmłodszych zwiedzających w ramach przerwy od zwiedzania, przygotowany jest teatrzyk o smoku i Kraku. Po zakończeniu zwiedzania można coś zjeść w restauracji, a także zakupić pamiątkę w sklepiku.

Dziękuję oddziałowi Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa za zaproszenie i bilety, dzięki którym miałam okazję być w tym niesamowitym miejscu.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *