Edukatorium Juliusz w Rybniku

Edukatorium Juliusz w Rybniku to miejsce, w którym biologia przestaje być nudną nauką w szkole. To też miejsce, w którym można dowiedzieć się o tym, jak jest zbudowany i jak działa organizm człowieka. Na wystawie pod tytułem: ,,Medycyna i farmacja” zobaczyłam jak działa szpital, oraz jak wygląda operacja i wiele więcej. Zapraszam was na podróż w głąb siebie.

Spis treści:
Zmieniony stary szpital
Sale każdej specjalizacji
Edukatorium w ramach lekcji biologii

Zmieniony stary szpital

Edukatorium Juliusz w Rybniku mieści się w gmachu starego szpitala. Na 4 piętrach zobaczymy kilka różnych pomieszczeń, w których dowiedziałam się wielu ciekawostek o poszczególnych rodzajach specjalizacji lekarskich.

Zwiedzanie zaczęłam od dyżurki, gdzie można było zobaczyć jak lekarze pracują w szpitalu i czym się oni zajmują. W następnym pomieszczeniu znajdowało się wiele różnych gier interaktywnych o tematyce lekarskiej. W kolejnej sali mogłam spróbować reanimować ,,człowieka” – manekina. Reanimację przeprowadzałam stosując się do słyszanej instrukcji.

Spis treści

Sale każdej specjalizacji

W dalszej części zwiedzania Edukatorium znajdowały się sale tematyczne o ludzkim organizmie. Zobaczyłam na przykład salę o tematyce okulistycznej, kardiologicznej, laryngologicznej, ginekologicznej i wiele, wiele innych. 

Są też sale, w których dowiedziałam się co to jest alergia i jak wpływają na człowieka alergeny. Ciekawym pomysłem jest przedstawienie sali operacyjnej, w której z głośników słyszałam odgłosy urządzeń wykorzystywanych podczas prawdziwej operacji. 

W Eduatorium możemy zobaczyć ludzki organizm od wewnątrz, zagrać w różne gry, czyli po prostu zwiedzać i poszerzać swoją wiedzę w ciekawy sposób. A w każdej sali, w tle, słychać dźwięki nawiązujące do oglądanej specjalizacji.

Na koniec zwiedzania znalazłam się w sali, która była swoistym archiwum. Dowiedziałam się, jak wyglądały i przebiegały różne epidemie, na przykład dżumy. Obejrzałam pod mikroskopem bakterie, które powodują choroby w naszym organizmie.

Zobaczyłam również jak zmienia się ciało człowieka, które przechodzi przez różne etapy choroby oraz różne inne ciekawe rzeczy.

Ostatnią salą jest sala dietetyczna, w której możemy sprawdzić czy jemy odpowiednią ilość składników odżywczych i czy nasza dieta jest poprawna. 

Spis treści

Edukatorium w ramach lekcji biologii

Osobiście uważam, że warto pojechać do tego miejsca na przykład z wycieczką szkolną. Pobyt w Edukatorium powinien stać się obowiązkową pozycją w zakresie edukacji z biologii w szkole podstawowej, głównie ze względu na sposób przekazania tak trudnej wiedzy.

Spis treści

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *