Muzeum II Wojny Światowej

Kolejny wpis na moim blogu dotyczy miejsca, które według mnie, każdy powinien zobaczyć, każdy powinien zwiedzić. Muzeum II Wojny Światowej, bo o nim chcę Wam opowiedzieć, zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Moje odczucia potęguje fakt, iż wokół mnie znajduje się wiele osób z Ukrainy, dla których nie jest to historia.

Muzeum II Wojny Światowej – Wstęp

Budynek Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ma bardzo ciekawy wygląd i nie sposób przejść obok niego obojętnie. Po załatwieniu formalności związanych z zakupem biletów i opłaceniem audio przewodnika rozpoczęłam zwiedzanie.

Muszę nadmienić, że w tym czasie, kiedy ja miałam okazję zwiedzać muzeum dostępne były dwie wystawy główna i czasowa. Swoje zwiedzanie rozpoczęłam od wystawy czasowej pod tytułem „Las”. Oglądając ją zrozumiałam, jaką rolę pełnił las w czasie II Wojny Światowej. Dawał schronienie i pożywienie a jednocześnie był świadkiem okrutnych zbrodni na niewinnych.

Wystawa główna

Po zakończeniu zwiedzania wystawy czasowej, która trwa około 45 minut rozpoczęłam zwiedzanie wystawy głównej. Najpierw szłam długim korytarzem wchodząc do poszczególnych pomieszczeń zgodnie z sugestią lektora i poznawałam nastroje jakie panowały w Europie po pierwszej Wojnie Światowej.

Do tego momentu wystawy były jak w zwykłym muzeum, powiedzmy bez większych emocji, aż dotarłam do pewnej ulicy… tak ulicy. Znalazłam się w na ulicy jakiegoś większego miasta w Polsce w okresie między wojennym. Wystawy sklepowe, księgarnie, piękne kamienice, zresztą sami  zobaczcie i zapamiętajcie, bo do tej ulicy jeszcze wrócimy.

Następnie kontynuowałam zwiedzanie, coraz bardziej zagłębiając się w okropieństwa i okrucieństwa II Wojny Światowej. Sposób przedstawienia poszczególnych zagadnień wojny jest bardzo zróżnicowany. Część eksponatów pokazanych jest w gablotach, część na zdjęciach. Pokazane są różnego rodzaju mundury różnych armii biorących udział w wojnie. Zobaczyłam słynne zdjęcie powiększone do rozmiarów rzeczywistych, wykonane przez amerykańskiego korespondenta wojennego Juliena Brayana, które obiegło cały świat.

TERROR I OPÓR

Duże wrażenie robią ogromne litery TERROR i OPÓR, za którymi kryje się wiele ludzkich tragedii. Część z tych tragedii związanych jest z terrorem, jaki wprowadzili okupanci na ziemiach zdobytych, a pod szyldem OPÓR są tragedie ludzi, którzy nie poddali się terrorowi. Warto pamiętać, że podczas trwania II Wojny Światowej cały czas działało Polskie Państwo Podziemne i Polskie Władze na Uchodźctwie.

Pamiętacie ulicę w pewnym polskim mieście? Teraz spójrzcie na zdjęcia ulicy poniżej. Widzicie co stało się z wieloma takimi albo podobnymi ulicami w  całym naszym kraju. To naprawdę robi wrażenie. Po co rujnować, jak można budować.

Muzeum II Wojny Światowej to niesamowite miejsce, które przystępnie opowiada o najbardziej tragicznym okresie XX wieku. W czasie zwiedzania można wysłuchać wielu relacji i obejrzeć w specjalnych mini salach kinowych filmy historyczno-dokumentalne oraz wywiady z różnymi osobami. Szczególną uwagę zwróciłam na wywiad z Andrzejem Wajdą reżyserem „Katynia”. Może kiedyś zostanę reżyserem i opowiem w swoim filmie jakąś historię z II Wojny Światowej…