Jedną z wizytówek Gdańska jest średniowieczny dźwig portowy. Gdański Żuraw, bo o nim mowa, to jeden z najstarszych działających konstrukcji tego typu w Europie. Żuraw znajduje się obok Ośrodka Kultury Morskiej i tak jak ośrodek jest własnością Narodowego Muzeum Morskiego. Ten zabytkowy obiekt, tak jak jego nowsze wersje, służył do rozładowania towarów ze statków, ale nie tylko, przy jego użyciu stawiano również maszty na statkach.


Z historii wiemy, że Żurawia podpalono w czasie II wojny światowej. Na szczęście spłonęła tylko jego drewniana część, którą odbudowano w latach 50 ubiegłego wieku.
W roku 2024 ukończono jego modernizacją i dziś Żuraw pełni rolę muzeum wyposażonego w interaktywne wystawy.
Zadziwiający jest sposób działania Żurawia. Podstawą mechanizmu podnoszenia są dwa olbrzymie koła, do których wchodzili ludzie. Koła połączono belką, na której nawinięto grubą linę. Kiedy ludzie „maszerowali” wewnątrz tych kół, lina zwijała się lub rozwijała w zależności od tego, w którym kierunku odbywał się ten „marsz”. Naprawdę niespotykane rozwiązanie zważywszy na fakt, iż pierwsze wzmianki o Gdańskim Żurawiu pochodzą z XIV wieku.
Gdański Żuraw stanowił również bramę do Miasta Gdańska. To właśnie tutaj pobierano cło za towary dostarczane do miasta drogą morską.

























