Bolka i Lolka zna każdy. Ile to razy oglądałam bajki z tymi właśnie bohaterami. Powiem więcej, prawie zawsze dosiadali się do mnie rodzice i razem oglądaliśmy śmieszne perypetie tych dwóch łobuzów. Ale czy kiedyś zastanawialiście się jak powstaje taka bajka? Jak to się dzieje, że narysowane postacie ruszają się? Żeby odpowiedzieć na te pytania postanowiłam wybrać się do Bielska-Białej, gdzie znajduje się Studio Filmów Rysunkowych a w nim nowy oddział – Centrum Bajki i Animacji OKO.
Spis treści
„Wszystko zaczyna się od kreski”
Centrum Bajki i Animacji OKO
Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej działa od bardzo dawna. To właśnie w tym miejscu powstały takie postacie jak Bolek i Lolek, Tola, Szpieg z krainy Deszczowców czy jedyny, niepowtarzalny i wszystkim dobrze znany REKSIO!!! W tym miejscu muszę nadmienić, że spacerując po Bielsku-Białej można spotkać pomniki niektórych kreskówkowych postaci, np. Reksia.
W tym roku w Studiu Filmów Rysunkowych otwarto Centrum Bajki i Animacji OKO. Znajdziemy tutaj interaktywną wystawę stałą znajdującą się na dwóch kondygnacjach budynku mówiącą o historii Studia Filmów Rysunkowych i o powstawaniu kreskówek. W skład wystawy wchodzą tablice interaktywne, na których pokazywany jest proces powstawania kreskówek. Na trasie zwiedzania znajdują się również tablice historyczne pokazujące w jakim okresie działania Studia powstawały najsłynniejsze kreskówki oraz zdjęcia ich autorów. Fajnym akcentem jest możliwość obejrzenia starych maszyn do tworzenia filmów rysunkowych np. kamera poklatkowa.
Najciekawsza i chyba najbardziej nietypowa atrakcja jaka nas czeka w Centrum Bajki i Animacji OKO jest możliwość zrobienia własnego filmu rysunkowego. Zaraz po wejściu do Centrum dostajemy kartę reżysera, dzięki której możemy stworzyć własny film. Zgodnie ze sztuką tworzenia kreskówek mamy możliwość wybrania głównego bohatera. Następnie wybieramy puentę naszego filmu oraz tło. Na koniec oczywiście dobieramy muzykę do naszej kreskówki następnie możemy obejrzeć swój własny film. Jest to naprawdę super przeżycie.
„Wszystko zaczyna się od kreski”
W dzisiejszych czasach tworzenie filmów rysunkowych jest łatwiejsze niż kiedyś i zdecydowania szybsze. Obecnie olbrzymią pracę wykonują za nas komputery. Nie zawsze tak było, dla tego opowiem Wam czego dowiedziałam się o tworzeniu filmów, gdy nie było komputerów. W każdym filmie musi być bohater np. Reksio. Następnie musi być scenariusz, czyli musimy wiedzieć, co nasz bohater będzie robił. Tak robiono animacje kiedyś i tak robi się je dziś. Ale jak wprawić w ruch naszego Reksia? Trzeba narysować każdą zmianę pozycji naszego bohatera, nawet tę minimalną. Następnie należy zrobić zdjęcie takiego rysunku. Wydaje się proste. Jednak aby powstała minuta filmu potrzebne jest kilkadziesiąt rysunków. A na 10 minutowy odcinek bajki potrzebne kilkaset zdjęć. To już robi wrażenie.
Następnie każdy rysunek był fotografowany specjalną kamerą poklatkową. Szybko zmieniane zdjęcia dawały wrażenie, że nasz bohater się rusza. Następnie do naszego bohatera trzeba było zrobić tło. Było ono wykonywane różnymi technikami na specjalnej taśmie, która przesuwała się i nasz Reksio się „przemieszczał”. Czy to już wszystko czego potrzeba do kreskówki? Oczywiście że nie, brakuje jeszcze dźwięku. Bez dźwięku nie było by np. szczekania a samo poruszanie psim pyszczkiem. Dźwięk w filmie jest bardzo ważny.
Co łączy współczesne animacje i te z przed lat? Już Wam odpowiem, jeżeli się nie domyśliliście. Tą wspólną cechą jest KRESKA. Każdy film kreskówkowy zaczyna się od narysowania prostej kreski a później powstają wspaniałe historie.