Bazylika św. Brygidy w Gdańsku

Po zwiedzaniu gdańskiej katedry postanowiłam zobaczyć inny znany kościół w tym mieście. Bazylika świętej Brygidy w Gdańsku to obowiązkowe miejsce na sakralnej mapie zwiedzania Trójmiasta, ze względu na piękny ołtarz i niesamowitą Kaplicę św. Brygidy.

Bazylika świętej Brygidy – historia

Historia powstania bazyliki sięga aż XIV wieku i można odważnie powiedzieć, że zapoczątkowała się Rzymie, gdzie przebywała wówczas świętej Brygida.
Pod natchnieniem i na polecenie Pana Jezusa założyła Zakon – Dom Generalny Sióstr Brygidek. Po śmierci Brygidy sarkofag z ciałem przetransportowano do ojczystej Szwecji. Podróż przebiegała min przez Polskę, a ściślej przez Gdańsk. Przechowywane relikwie zapoczątkowały wielki kult świętej Brygidy w Gdańsku.
Dwanaście lat po śmierci świętej Brygidy kilka sióstr zakonnych postanowiło założyć klasztor Najświętszego Zbawiciela. Jednak uległ on wielu zniszczeniom i pożarom. Dopiero w latach 1972-1974 kościół odbudowano, a w roku 2000 powstał pomysł zbudowania pięknego bursztynowego ołtarza, który możemy dziś podziwiać.

Nie tylko ołtarz

Bursztynowy ołtarz znajdujący się w bazylice naprawdę robi ogromne wrażenie, zwłaszcza dbałość o szczegóły przy tworzeniu tego arcydzieła. W tym miejscu muszę nadmienić, że ołtarz jest cały czas rozbudowywany z tego względu wejście do bazyliki jest płatne. Opłata nie jest pobierana podczas trwania nabożeństw.
Poza ołtarzem w bazylice znajduje się kaplica św. Brygidy. W 2016 roku odkryto schody spiralne, które prowadziły do podziemnej krypty. W podziemiach odnaleziono około 500 ludzkich czaszek, które następnie wyczyszczono i zakonserwowano. Do odkrytej krypty przeniesiono relikwie św. Brygidy i otoczono czaszkami.

Warto nadmienić, że Bazylika św. Brygidy była ostoją gdańskiej solidarności. To tutaj proboszczem był ks. Prałat Henryk Jankowski znany ze współdziałania z solidarnością i to w tej bazylice pochowano Go.