Kopalnia Ignacy w Rybniku

Dziś zabiorę was do nieczynnej kopalni węgla kamiennego. Kopalnia Ignacy, bo o niej mowa, ma na swoim terenie dwa szyby wydobywcze: Szyb Kościuszko i Szyb Głowacki. W kopalni od kilkudziesięciu lat nie wydobywa się węgla, ale nadal jest działająca, jedna z najstarszych parowych maszyn wydobywczych.

Spis treści:

Wystawa Wiek Pary

Środki transportu napędzane parą

Maszynownia

Wieża widokowa i plac zabaw

Sowa w Rybniku

Wystawa Wiek Pary

W pierwszej kolejności postanowiłam zwiedzić główna wystawę Kopalni Ignacy. Na terenie szybu Kościuszko została zaprezentowania wystawa Wiek Pary. Po załatwieniu formalności weszłam do ogromnej sali, której początek na pierwszy rzut oka wydawał się pusty. Było to tylko złudzenie. Na podłodze wyznaczone były specjalne miejsca. Gdy na nich stanęłam przed moimi stopami ukazywały się różne obrazy przedstawiające wynalazców i osoby, które miały swój wkład w powstawanie urządzeń parowych. Obok obrazów pojawiały się teksty w języku polskim i angielskim, a z głośników słyszałam głos lektora, który czytał to, co było wyświetlane w języku polskim.

Na ścianie w tej części sali umiejscowione zostały tablice, które obrazowały historię użycia pary w przemyśle. Po przesunięciu specjalnej dźwigni (albo obróceniu pokrętłem) podświetlały się daty i osoby odpowiedzialne za rozwój techniki parowej.

W drugiej części tego pomieszczenia znalazły się różne urządzenia, które pozwalały zrozumieć działanie silnika parowego oraz innych urządzeń. Były pokazanie przekładnie zębate i nie tylko. Z doświadczeń, które najbardziej mnie zaciekawiło była jazda na rowerze. Nie był to oczywiście taki zwykły rower, choć na taki wyglądał. Po rozpoczęciu pedałowania na ekranie zobaczyłam jaką moc wytworzyłam. Fajna zabawa, która pokazuje jak dużo trzeba włożyć siły, żeby wygenerować jednego konia parowego (mechanicznego).

W tej części wystawy mogłam również wcielić się w maszynistę lokomotywy parowej. To bardzo trudna i odpowiedzialna praca, ale dzięki symulatorowi cało i zdrowo dowiozłam ładunki do stacji końcowej.

Powrót do spisu treści

Środki transportu napędzane parą

A wiecie jakie środku transportu były napędzane parą? Dzięki specjalnemu projektorowi mogłam się o tym przekonać. Po wyjściu na antresolę miałam do dyspozycji dwa pulpity. Na pierwszym mogłam poznać i dowiedzieć się o poszczególnych maszynach. Drugi ekran przedstawiał te same maszyny ale…

Na wprost mnie znajdowała się ogromna scena wyświetlana przez rzutnik. Czułam się jak w kinie. Na tej scenie obserwowałam panoramę wybrzeża wraz z drogą i torami kolejowymi. A teraz zabawa. Na drugim pulpicie znajdowały się różne pojazdy. Po wyborze któregoś z nich np. samochodu, wjeżdżał on na panoramę, zupełnie jak na filmie, zatrzymał się i po chwili odjechał. Tak samo było z innymi maszynami takimi jak: lokomotywa, statek parowy oraz parowa maszyna latająca. Bardzo fajny pomysł pokazujący maszyny, w jakich został zastosowany silnik parowy.

W drodze do wyjścia mogłam jeszcze usiąść na samochodzie parowym, który też był symulatorem. Takim to sposobem w wieku 12 lat mogłam prowadzić samochód parowy. 😊 Następnie odpoczęłam na specjalnych wagonach kolejowych przerobionych na ławeczki, wśród dość oryginalnych obrazów.

Powrót do spisu treści

Maszynownia

Kopalnia Ignacy ma w swojej ofercie pokazowej bardzo ciekawą maszynę. Oparta na technologii wykorzystania pary maszyna wyciągowa, przez prawie sto lat pracowała przy wydobywaniu węgla i transportowaniu górników pod ziemię. Ciekawostką jest, że ta maszyna jest nadal sprawna. Szkoda, że nie mogłam byś na takim pokazie. Ogrom elementów tej maszyny naprawdę robi wrażenie. W czasie mojego zwiedzania poznałam dwóch panów, którzy obsługują tą niezwykłą, pochodzącą z 1920 roku maszynę. Panowie chętnie opowiedzieli o pracy maszynisty, odpowiedzialności za towar (węgiel) i ludzi, którzy opuszczani byli na pokłady węgla kilkaset metrów pod ziemię. Na terenie Kopalni Ignacy w szybie Głowacki jest druga taka maszyna ale nie jest uruchamiana.

Powrót do spisu treści

Wieża widokowa i plac zabaw

Na terenie Kopalni Ignacy znajduje się również wieża widokowa. Postanowiłam się na nią wdrapać, choć przyznam, że dla mnie pokonanie 222 schodów było lekkim wyzwaniem. Do tego mój lęk wysokości nie pomagał, ale wszystko dla was, abyście mogli podziwiać widoki z platformy widokowej umieszczonej 46 metrów nad ziemią. Było warto?

Inną atrakcją znajdującą się na terenie zabytkowej Kopalni Ignacy jest plac zabaw. Wybrałam się na niego po zejściu z wieży widokowej i powiem wam szczerze, że jedyną atrakcją na tym placu, z której skorzystałam były… leżaki… 😉

Powrót do spisu treści

Sowa w Rybniku

Tak jak wspominałam wcześniej Kopalnia Ignacy to dwa szyby wydobywcze: Szyb Głowacki i Szyb Kościuszko. Wystawa Wiek Pary i maszynownia z działającą wyciągową maszyną parową znajduje się w Szybie Kościuszko. Natomiast w Szybie Głowacki również znajduje się maszyna parowa oraz SOWA. Kto systematycznie czyta moje wpisy ten wie, że niedawno odwiedziłam takie miejsce w Wadowicach. Poniżej przesyłam Link do SOWY w Wadowicach.

Strefa Odkrywania Wyobraźni Aktywności w Rybniku jest bardzo podobna do tej, którą odwiedziłam wcześniej. Zapraszam do obejrzenia galerii z Rybnickiej SOWY.

Powrót do spisu treści