Stali czytelnicy mojego bloga z pewnością wiedzą, że w ostatnim czasie przystąpiłam do Pierwszej Komunii Świętej. W ramach podziękowania za ten sakrament udaliśmy się z zorganizowaną wycieczką do Klasztoru w Czernej. Pomyślałam, że jest to świetny pomysł na nowy dział na moim blogu pt.: Kościoły i Klasztory w Polsce.
Przed przekroczeniem bramy prowadzącej na teren klasztoru miałam okazję zwiedzić dwa muzea Karmelitańskie i Misyjne.
W Muzeum Karmelitańskim, jak sama nazwa wskazuje, znajdują eksponaty związane z Zakonem Karmelitów Bosych. Najbardziej urzekła mnie ogromna biblioteka z całym mnóstwem ksiąg, obrazów oraz lamp olejnych, a także z ogromną makietą na środku przedstawiającą klasztor w Czernej. W kolejnym pomieszczeniu znajdowała się wystawa z starodawnymi przedmiotami codziennego użytku takimi jak: żelazka, noże, klucze oraz stare organy czy konfesjonał. Najdłuższą ścianę zajmowała imponująca kolekcja ornatów.
W Muzeum Misyjnym mogłam wysłuchać krótkiego wykładu, obejrzeć tkaniny i przedmioty charakterystyczne dla plemion Afrykańskich, w których prowadzą misje Karmelitańscy Misjonarze.
Klasztor Karmelitów Bosych to olbrzymi kompleks budynków, leżący w Dolinie Eliaszówki w Czernej. Kościół składa się z podwójnego sanktuarium. W głównym ołtarzu znajduje się obraz św. Eliasza i Matki Bożej Szkaplerznej, a w osobnej kaplicy jest obraz św. Rafała Kalinowskiego z jego relikwiami.
Zaraz obok kościoła znajduje się Cmentarz Klasztorny, na którym spoczywają zakonnicy.
Na placu klasztornym znajduje się Grota św. Eliasza, a przed nią umiejscowione jest źródełko w kształcie serca z rzeźbą kruka.
Na zboczu wzgórza znajdującym się przed kościołem jest ołtarz polowy z punktem widokowym, a zaraz za nim zaczyna się Droga Krzyżowa pnąca się w górę wzniesienia. Poszczególne stacje Drogi Krzyżowej przedstawione są jako ogromne rzeźby.